Články

Kedy teda po správnosti hovoríme o toneroch?

V prípade, že sa nám, ľudovo povedané, minie farba v tlačiarni, často hovoríme o tom, že potrebujeme nové tonery. Nie vždy je to však správne označenie.

Kedy teda po správnosti hovoríme o toneroch?

Tonery sú totižto len náplne do laserových tlačiarní. Obsahujú tlačové médium v podobe farebného prášku, ktorý sa pod vysokým tlakom prenáša na papier takzvaným zapečením pri teplote 120 – 180 stupňov. Tento prášok sú vlastne polyméry odolné proti takýmto vysokým teplotám.

Okrem toho sa toner skladá aj z čipu, pomocou ktorého komunikuje s tlačiarňou, stierky, ktorá dávkuje požadované množstvo prášku a pečate, ktorá zabraňuje vysypaniu tohto prášku pri manipulácii s tonerom. Pri malých tlačiarňach môžu tonery vyzerať podobne ako náplne do atramentových tlačiarní, väčšie laserové tlačiarne majú takzvané valcové tonery.

A čo tie atramentové tlačiarne?

Ak máte doma atramentovú tlačiareň, po správnosti do nej nekupujete tonery, ale cartridge. Prípadne sa používa jednoduchšie označenie, náplň. Tie sú naplnené atramentom, ktorý cez tlačovú hlavu prechádza na papier pomocou stoviek až tisícok malých trysiek.

Rovnako ako pri toneroch aj cartridge majú čip, pomocou ktorého komunikujú s tlačiarňou. Vďaka nemu vám tlačiareň dokáže signalizovať aj nedostatok atramentu alebo inú závadu.

Výber správneho tonera alebo náplne pre vašu tlačiareň však prebieha prakticky rovnako. Musíte vedieť nielen značku, ale aj typové označenie vašej tlačiarne. Od toho sa totižto odvíja, ktoré tonery alebo náplne sú určené pre vašu tlačiareň.

Ak máte napríklad atramentovú tlačiareň značky HP, musíte hľadať nielen všeobecne náplne HP, ale konkrétne typy, ktoré budú fungovať s vašou tlačiarňou. Nie vždy ste však odkázaná len na výrobcu vašej tlačiarne. Na trhu môžete nájsť aj lacnejšie alternatívy tonerov a náplní od iných značiek, ktorých kompatibilita je rovnaká ako tých, ktoré nahrádzajú.