Články

Čo potrebujete vedieť pred kúpou toneru do tlačiarne ?

Každého užívateľa laserovej tlačiarne čaká skôr či neskôr výmena náplne, tzv. toneru. Čo je dobré o toneroch vedieť, aby ste sa pri ich nákupe vyhli omylom a ešte ušetrili?

Čo je toner

Toner je v zásade suchá prášková náplň, ktorú využívajú laserové tlačiarne. Tie môžu tlačiť čiernobielo (monochromaticky), prípadne farebne. Ak sa jedná o farebnú tlač, tá prebieha vďaka azúrovým (cyan), žltým (yellow) a purpurovým (magenta) tonerom, ktorých miešaním v rôznych pomeroch vznikajú všetky ďalšie farby.

Parameter maximálnej vyťaženosti

Všetky tonery sú schopné spracovať určitý (obmedzený) počet strán pri 5% pokrytí každej strany. Tento parameter sa nazýva maximálna vyťaženosť a mal by byť súčasťou informácií o akomkoľvek tonery. Zväčša ide o tisícky strán, avšak presné spracovateľné počty sa líšia toner od tonera. Napríklad tonery Canon túto informáciu v popiskoch k tovarom uvádzajú veľmi presne a aj vďaka nej môžete ľahšie určiť, ktorý toner je pre vás výhodnejší.

Ako zistiť pomer cena-výkon

Výhodnosť toho-ktorého tonera zistíte aj tak, že si vypočítate náklady na jednu vytlačenú stránku. Vydeľte počet strán, ktoré je toner schopný vytlačiť, cenou, ktorú musíte za náplň zaplatiť. Výsledkom bude veľmi presné číslo, respektíve náklady na jednu vytlačenú stranu. Vďaka tomuto jednoduchému výpočtu budete na výber tonerov (napríklad cez ETONER.sk) nazerať zase trošku inou optikou. Avšak nie len pomer ceny a výkonu je dôležitý, rozhoduje totiž aj kvalita tlače.

Kvalita tlače

Toner môže spracovať aj 10 000 strán, ak ale tlač neprebieha v požadovanej kvalite, je vám takáto ,na prvý pohľad výkonná, náplň nanič. Tonery sa predávajú v rôznych verziách, môžu byť originálne, kompatibilné aj repasované.

  • Originálne tonery sú výrobkami renomovaných spoločností, v zásade výrobcov tlačiarní, do ktorých sa originálne tonery predávajú. Tieto náplň sú pomerne drahé, no prakticky bezporuchové. Poskytujú maximálnu kvalitu tlače a garanciu silnej značky, ktorá za nimi obvykle stojí.
  • Kompatibilné tonery nie sú určené pre konkrétny model tlačiarní, pasujú do strojov rôznych značiek. Vyrábajú s maximálnym úsilím priblížiť sa kvalite originálov, nie vždy sa to však podarí. Aj kompatibilné tonery je preto dobré nakupovať od renomovaných výrobcov, u ktorých je riziko poškodenia tlačiarne zlým tonerom predsa len oveľa menšie ako v prípade no name výrobcov. Na slovenskom trhu sú veľmi obľúbené a vyhľadávané napríklad kompatibilné tonery Canon.
  • Repasované tonery sú v podstate zrecyklované originálne náplne. Ich obal sa po použití vyčistí, opraví a znovu naplní. V súčasnosti ide o veľmi populárne eco-friendly riešenie, kvalitou tlače sa však v mnohých prípadoch nevyrovná ani kompatibilným tonerom, nieto tým originálnym