Články

Laserové vs. atramentové tlačiarne

Ktorá tlačiareň je najlepšia? Takúto otázku si kladie zrejme každý, kto uvažuje o kúpe takéhoto zariadenia. Odhliadnúc od starších ihličkových tlačiarní alebo menej bežných tepelných alebo moderných LED tlačiarní, vedie na poli domáceho i kancelárskeho užívania takmer nekonečná bitka medzi atramentovými a laserovými tlačiarňami.

Laserové vs. atramentové tlačiarne: nekonečný souboj

Ktorá tlačiareň je najlepšia? Takúto otázku si kladie zrejme každý, kto uvažuje o kúpe takéhoto zariadenia. Odhliadnúc od starších ihličkových tlačiarní alebo menej bežných tepelných alebo moderných LED tlačiarní, vedie na poli domáceho i kancelárskeho užívania takmer nekonečná bitka medzi atramentovými a laserovými tlačiarňami.

 

Je lepšia atramentová alebo laserová tlačiareň? Na túto otázku nepoznáme jednoznačnú odpoveď. Pred samotnou kúpou najprv zvážte, na čo presne budete používať tlačiareň: budete tlačiť občasné narodeninové pozvánky pre svojich blízkych? Alebo budete potrebovať tlačiť často veľké množstvo textu, a to čo najrýchlejšie? Alebo chcete tlačiareň využívať na tlač výsledkov svojho fotografického umenia? Pri odpovedaní týchto otázok vám môžu byť nápomocné nasledujúce riadky.

 

Atramentová tlačiareň

Atramentové tlačiarne obsahujú tlačové hlavy s desiatkami mikroskopických trysiek. Z nich sa na papier obrovskou rýchlosťou (50 až 100 km / h) vstrekujú miniatúrne kvapôčky atramentu (objem sa udáva v pikolitra).

 

Podľa spôsobu tlače a používaného materiálu sa atramentové tlačiarne ďalej delia na tepelné atramentové tlačiarne, piezoelektrické atramentové tlačiarne a voskové atramentové tlačiarne.

 

Laserová tlačiareň

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia začali vznikať prvé laserové tlačiarne. Fungujú na podobnom princípe ako napríklad kopírky. Ich hlavnou súčasťou je kovový valec s vrstvou svetlocitlivého polovodiča, najčastejšie selénu. Laserový lúč vykresľuje obraz na tento valec. Na jeho povrch sa potom nanášajú tonery. Tie sa uchytia len na osvetlených miestach, následne sa odtlačí na papier a nakoniec sú fixované teplom.

 

Atramentové a laserové tlačiarne v ringu

Laserové tlačiarne fungujú na inom princípe ako atramentové tlačiarne. Pri niektorých modeloch však môžete dosiahnuť takmer rovnakú kvalitu tlače. Nemusí pritom ísť o tie najdrahšie kúsky. Na čo je teda dobré sa pred výberom tlačiarne zamerať?

 

Cena

Náklady na obstaranie atramentovej tlačiarne bývajú aj dnes stále  o niečo nižšie ako ceny laserových tlačiarní. Menej peňazí zaplatíte aj za tonery do atramentových tlačiarní.

 

Je potrebné mať na pamäti fakt, že atrament sa pri tlači  spotrebuje viac než toner do laserovej tlačiarne. Je teda možné, že atramentové cartridge budete meniť častejšie, a samotná prevádzka  atramentovej tlačiarne sa tak predraží. Overte si spotrebu tonerov u výrobcu alebo na internetových fórach. Pri nákupe náhradných tonerov zvážte aj alternatívne varianty.

 

Vzhľad

Atramentové tlačiarne sú menšie a ľahšie ako laserové. Zvážte teda, koľko miesta v miestnosti môžete obetovať na tlačiareň  a či ju budete často prenášať.

 

Ak viete, že budete tlačiť veľké množstvo dokumentov, bude sa vám hodiť laserová tlačiareň – zásobník na papier je  väčší ako v atramentovej tlačiarni, nebudete ho teda musieť tak často dopĺňať.

 

Rýchlosť tlače

Atramentovej tlačiarni  je hneď  po zapnutí skoro pripravená na tlač. Laserové tlačiarne sa “zahrievajú” dlhšie.

 

Laserové tlačiarne vďaka svojej konštrukcii zvládnu tlačiť oveľa rýchlejšie ako atramentové

 

Kvalita tlače

Atrament sa pri tlači na atramentovej tlačiarni do papiera vpíja, a môže tak pôsobiť ľahko rozmazane. Je to nevýhoda, ak potrebujete tlačiť drobný text, grafy alebo loga. Táto  vlastnosť sa však naopak dá skvele využiť pri tlači fotografií – atramentové farby zaisťujú hladšie prechody medzi jednotlivými odtieňmi. Na laserovej tlačiarni to nedosiahnete.

 

Atramentové tlačiarne zvládnu tlačiť  na rozmanitejšiu škálu papierov vrátane fotopapiera.

 

Na pamäti treba mať fakt, že atrament je na vodnej báze. Na vytlačenom dokumente sa môžu farby rozpíjať.